"ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ГРИП"
Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю виникнення тяжких ускладнень. Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим.
Зазвичай грип починається гостро:
- у перші години захворювання температура тіла може сягати максимальних показників (до +40 градусів Цельсія);
- сильний озноб, який змінюється на відчуття жару;
- різкий головний біль у ділянці лоба, надбрівних дуг, скронь, очей. Біль посилюється під час руху очних яблук, супроводжується світлобоязню, запамороченням;
- слабкість, розбитість, адинамія;
- пітливість;
- ломота у тілі, відмічаються болі у кістках, суглобах, м’язах, особливо м’язах спини;
- порушення сну.
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серед ускладнень можуть бути також бронхіти, запалення середнього вуха (отити), ангіна, менінгіт (запалення оболонок головного мозку) тощо.
Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє.
Для того, щоб вберегти себе від захворювання рекомендуємо дотримуватися наступних порад:
• одягатися відповідно до погоди, не переохолоджуватися;
• повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми – для підвищення опірної здатності організму;
• уникати, по можливості, масового скупчення людей;
• користуватися при необхідності одноразовими масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс; маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Використані маски та хустинки ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках – їх потрібно відразу викидати у смітник, оскільки забруднена вірусами та бактеріями маска є джерелом інфікування;
• регулярно провітрювати приміщення і проводити вологе прибирання – як у помешканні, так і у робочих приміщеннях;
• дотримуватись елементарних правил особистої гігієни – мати завжди чисті руки. Інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви торкаєтесь грошей чи тримаєтесь за поручні у громадському транспорті, на яких віруси і бактерії зберігаються в активному стані кілька годин. Тому необхідно якомога частіше мити руки з милом або протирати їх дезінфікуючими серветками, обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту;
• користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті.
• уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;
• якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.
Слід пам’ятати, що найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу є проведення щорічної вакцинації. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні сезону грипу (жовтень-листопад). Якщо ж такої можливості не було, то зробити щеплення проти грипу можна і впродовж всього епідсезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Отримати консультацію щодо вакцинації можна в лікувально-профілактичному закладі за місцем проживання.
При появі симптомів грипу необхідно обов’язково звернутися до лікаря!
Дотримуйтесь цих порад і будьте здорові !
Управління Держпродспоживслужби в
Приморському районі |